بهترین روش برش یونولیت

برش یونولیت

یونولیت‌ها که حدوداً دو قرن پیش کشف شده‌اند در دنیای امروز و صنایع مختلفی همچون ساختمان‌سازی، بسته‌بندی، خودروسازی، لوازم‌خانگی و … کاربردهای متعددی دارند و به سبب ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصربه‌فردی که دارند جایگزین بسیاری از مصالح ساختمانی شده‌اند. یکی از بارزترین و رایج‌ترین ویژگی‌های یونولیت‌ها امکان برش ساده و امکان تغییر سایز و اندازه ساده آنها است. همین امر موجب می‌شود که این ماده هیچ‌گونه پرتی و ضایعاتی نداشته باشد و برای محیط زیست ضرر نداشته باشد. برای برش یونولیت می‌توان از روش‌های متعددی استفاده کرد. بسیاری از آنها نیازی به مهارت و تخصص ویژه‌ای ندارد در حالی که تعدادی از آنها ابزارها و روش‌هایی تخصصی هستند. در ادامه مطلب به بررسی انواع روش‌های برش یونولیت‌ها و ابزارهای مورد نیاز برای این کار پرداخته خواهد شد.

بهترین روش برش یونولیت

ویژگی‌های یونولیت

یونولیت (Jonulite) در اصل به ماده‌ای سفیدرنگ و سبک‌وزن گفته می‌شود که به شکلی متخلخل از نوعی از پلاستیک تهیه شده از استایرن مونومر به دست می‌آید. این ماده اولین بار در سال 1839 توسط ادوارد سیمون کشف شده. یونولیت با نام‌های دیگری همچون پلی استایرن انبساطی یا EPS، پلاستوفوم، استایروفوم و آکاسیف نیز شناخته می‌شود. بیش از 95 درصد یونولیت از هوا تشکیل شده و فقط 5 درصد آن از استایرن مونومر است و هیچ‌گونه واکنشی انجام نمی‌دهد و کاملاً خنثی است.

در تولید این ماده ابتدا استایرن مونومر با آغشته شدن با پنتان وارد دستگاه اکسپندر شده و در دمای 90 درجه پیشفوم می‌شود به‌گونه‌ای که حجم دانه‌های مواد اولیه به 20 تا 50 باربر حجم اولیه خود می‌رسند. سپس مواد پیش فوم شده به مدت 6 تا 12 ساعت استراحت داده شده و سپس وارد مرحله قالب‌گیری می‌شوند و در نهایت به کمک فشار بخار تثبیت شده و به انبار منتقل می‌شوند. بلوک‌های مادر یونولیت بعد از مرحله تثبیت آماده برش شده و به ورق یونولیت و بلوک‌های یونولیت سقفی تبدیل می‌شوند. البته یونولیت‌های بسته‌بندی در قالب‌های مخصوص تولید می‌شوند. مهم‌ترین ویژگی‌های این ماده به شرح زیر هستند:

 • دارای خاصیت ضد رطوبت و آب‌گریزی بی‌نظیری است.
 • وزن بسیار کمی دارد.
 • در برابر صوت و حرارت مقاومت بالایی دارد.
 • دارای قابلیت بازیافت است.
 • از طول عمر بالایی برخوردار است.
 • در برابر مواد شیمیایی مقاوم است.
 • مقاومت بالا در برابر فشار، ضربه، کشش و تنش
 • مقرون‌به‌صرفه

چگونه یونولیت را برش دهیم؟

همانطورکه گفته شد یکی از بهترین ویژگی‌های یونولیت‌ها نحوه برش ساده آنها است چرا که بافت گرانولی این ماده مقاومتی در برابر برش نداشته و به راحتی می‌توان آن را به اندازه‌ها و ابعاد مختلفی درآورد. هر وسیله تیزی مانند چاقو، کاتر، سیم و … می‌تواند یونولیت‌ها را برش دهد و اپراتورها و نصاب‌ها مشکلی برای تغییر اندازه این ماده نخواهند داشت هرچند که برندها و شرکت‌های تولید کننده این مواد را در ابعاد و اندازه‌های استانداردی تولید و عرضه می‌کنند و گاها نیازی به برش و تغییر اندازه آنها وجود ندارد

استفاده از تیغ و کاتر برای برش یونولیت‌ها

یکی از رایج‌ترین وسیله‌هایی که می‌توان به کمک آن یونولیت‌ها را برش داد تیغ و کاتر است چرا که این وسیله‌ها در هر موقعیتی می‌توانید در دسترس باشید و کار با آنها نیاز به هیچ‌گونه مهارت و تخصصی ندارد. معمولاً کاترها و تیغ‌ها برای برش یونولیت‌هایی با ضخامت کم بسیار مناسب‌تر هستند چرا که بدون هیچ‌گونه انحرافی به راحتی اندازه‌ها را تغییر می‌دهند. زمانی که از یونولیت‌ها در پارتیشن‌بندی فضاها، پوشاندن دیوارها و … استفاده می‌شود می‌توان به کمک کاترها و به‌سادگی آنها را برش دارد. استفاده از تیغ و کاتر می‌تواند مزایا و معایب خاصی نیز داشته باشد. این کار سرعت بالایی دارد و افراد می‌توانند در سریع‌ترین زمان ممکن اندازه یونولیت را تغییر بدهند. ضخامت ایجاد شده توسط کاترها بسیار نازک است و در نهایت استفاده از کاتر مهارت و تخصص خاصی نیاز ندارد و هر فردی می‌تواند از آن استفاده کند.

از مهم‌ترین ایراداتی که استفاده از کاتر می‌تواند داشته باشد می‌توان به مواردی همچون ایجاد شیار و عدم یکدستی در سطح یونولیت در صورت استفاده از تیغ به صورت زاویه‌دار، بریده شدن لبه‌های یونولیت درصورتی‌که کاتر به صورت کامل وارد یونولیت نشود و در نهایت ممکن است که یونولیت‌های برش داده شده با کاترها دارای اندازه و ابعاد دقیقی نباشند. همچنین تیغ و کاتر وسیله مناسبی برای ایجاد منحنی در یونولیت‌ها نیستند.

برش یونولیت با المنت برقی

برش یونولیت با المنت‌های برقی

اگرچه استفاده از المنت‌های برقی یکی از قدیمی‌ترین شیوه‌های برش فوم‌های پلی استایرن است اما می‌توان گفت همچنان یکی از بهترین شیوه‌های برش است که بیشتر در کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید بلوک‌های یونولیتی رایج است. هرچند که می‌تواند توسط اپراتورها و در محل نصب نیز استفاده شود. برش یونولیت با المنت‌های برقی نیز می‌تواند مزایا و معایب خاص خود را داشته باشد. این روش به یک دستگاه المنت برقی نیاز دارد.

مهم‌ترین مزیت‌های آن شامل مواردی همچون برش دادن یونولیت‌های ضخیم مانند یونولیت‌های سقفی، برش یکدست و صاف یونولیت‌ها و عدم ایجاد ناهمواری می‌باشد.
استفاده از المنت‌های برقی برای برش یونولیت‌ها در کنار داشتن مزایای متعددی که گفته شد می‌تواند ایراداتی نیز داشته باشد که مهم‌ترین آنها نیاز به داشتن مهارت و تخصص استفاده از دستگاه المنت برقی می‌باشد. همچنین باز و بسته کردن المنت‌ها کار دشواری است و لازم است که برای برش منحنی‌های داخلی باز و بسته شود و این کار نیاز به تخصص و دانش بالایی دارد.

برش یونولیت با لیزر

جدیدترین، کارآمدترین، بهترین و البته دقیق‌ترین شیوه برش دادن یونولیت‌ها استفاده از دستگاه‌های لیزری است که با نام دستگاه CNC شناخته می‌شوند. استفاده از این روش می‌تواند در مقایسه با روش‌های قبلی مزیت‌های بسیار بیشتری داشته باشد. در حقیقت لیزر نوعی از دستگاه‌های سی ان سی است که در کنار دستگاه فرزی می‌تواند برای برش یونولیت‌ها استفاده شود. استفاده از لیزر معمولاً در کارخانه‌ها و برای برش دادن بلوک‌های یونولیت مادر و تبدیل آن به یونولیت سقفی، ورقه‌ای و … رایج است. استفاده از این ابزار برش دادن یونولیت می‌تواند مزیت‌های متعددی داشته باشد که مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

 • سرعت و دقت بسیار بیشتری از روش‌های قبلی دارد.
 • برای برش دادن یونولیت‌هایی با ابعاد بزرگ مناسب است.
 • برای اجرای طرح و اشکال دوبعدی در یونولیت‌ها مناسب است
 • طرح‌ها و اشکال مختلف به‌صورت یک‌تکه و کامل برش داده می‌شوند.

استفاده از لیزر برای برش یونولیت‌ها نیز می‌تواند معایب و ایراداتی داشته باشد. مهم‌ترین آنها عدم استفاده برای برش دادن یونولیت‌هایی با ضخامت بیشتر از 3 سانتی‌متر است. این دستگاه‌ها معمولاً برای حروف برجسته تابلوهای تبلیغاتی استفاده می‌شود.

مناسب‌ترین ابزار برش یونولیت

یونولیت‌ها امروزه استفاده‌های متعددی در صنایع مختلفی داشته و حتی در تولید دیوارهای پیش‌ساخته نیز به کار می‌روند. به همین دلیل می‌توان از ابزارهای مختلفی همچون کاتر، عمود بر، گردبر، سنگ فرز، لیزر، المنت برقی و … برای برش آنها استفاده کرد و آنها را به اندازه‌ها و ابعاد مختلف درآورد. در نهایت اشکال و طرح‌های چندبعدی در آنها ایجاد کرد. هر کدام از ابزارهای برش می‌توانند در موقعیت‌های مختلف کاربرد بیشتری در مقایسه با سایر ابزارها داشته باشند. به‌عنوان‌مثال استفاده از المنت‌های برقی و دستگاه‌های لیزری در کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی کاربرد بیشتری داشته درحالی‌که کاتر و تیغ در محل نصب یونولیت کارآمدتر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *