همه چیز درباره گیلسونایت و کاربرد آن در آسفالت سازی

گیلسونایت

گیلسونایت یا قیر طبیعی از دل طبیعت و خاک مناطق نفت‌خیز در جهان برآمده است. این ماده باارزش به علت سازگاری فوق‌العاده با محصولات نفتی، بیشتر به عنوان اصلاح کننده قیر و مخلوط آسفالت استفاده می‌شود و همچنین نقش مهمی در صنعت راه و روسازی ایفا می‌کند. کشور ایران با برخورداری از معادن غنی نفتی در نواحی غربی به یکی از برترین صادرکنندگان قیر گیلسونایت در سراسر جهان تبدیل شده و مشتریان فراوانی در عرصه‌های بین‌المللی بدست آورده است.

یکی از عواملی که بر اهمیت و ارزشمندی این محصول می‌افزاید؛ حضور آن در طبیعت و در واقع طبیعی بودن آن است. در واقع قیر پالایشگاهی یا صنعتی ته مانده نفت است و کیفیت بسیار پایین‌تری نسبت به گیلسونایت طبیعی دارد. یکی از دیگر دلایلی که موجب استقبال از این ماده شگفت‌انگیز در صنایع مختلف شده، غیرسمی و ضد سرطانی بودن آن است. در این مقاله همه چیز را درباره این ماده ارزشمند و کاربرد آن در آسفالت‌سازی برایتان شرح خواهیم داد تا بیشتر با سهم مهم این محصول در اقتصاد ملی ایران آشنا شوید.

گیلسونایت چیست؟

قیر گیلسونایت ماده‌ای معدنی و در واقع نوعی قیر خشک شده است که بیشتر نقش پوشش ضدآب را ایفا می‌کند. رنگ این ماده سیاه و براق بوده؛ همچنین بیشتر در لایه‌ها و رگه‌های عمودی معادن زیرزمینی یافت می‌شود. اکتشاف گیلسونایت در معادن غرب ایران موجب شده است تا بهره‌برداری و عرضه این ماده در بازار ایران و جهان، اقتصاد کشورمان را رونق بسیاری ببخشد. از جمله ویژگی‌های شیمیایی این محصول، میزان بالای آسفالتین و نیتروژن و همچنین میزان بالای حل شوندگی در حلال‌های ارگانیک است.

گیلسونایت ایران با درجات متفاوت در دسترس بوده و دسته‌بندی آن بر اساس درجه نرمی صورت می‌گیرد. معمولا اختلاف شیمیایی بین درجات گیلسونایت، چندان زیاد نیست و تنها تفاوت‌های کمی در وزن مولکولی و میزان آسفالتین آن وجود دارد. این ماده در کنار مواد شیمیایی دیگر در استخراج و ذوب فلزات، کاربرد داشته و همچنین در سنگ‌های نرم و سایر ساختارهای سخت از اجزای استاندارد مواد پایه نفتی حفاری محسوب می‎‌شود. گیلسونایت گیلانغرب یکی از مطرح‌ترین معادن این ماده در ایران است.

معادن گیلسونایت در ایران

ایران یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان در خصوص این معادن است. گیلسونایت کرمانشاه به علت مرغوبیت و خلوص بالا مورد توجه خریداران بسیاری قرار رفته است. افزایش معادن فعال در کشور این کمک را به اقتصاد کشور کرده است تا علاوه بر ممانعت از خروج ارز از کشور، امکان اشتغال پایدار نیز برای افراد بسیاری فراهم شود.

عرضه‌کنندگان گیلسونایت در کشور، این امکان را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند تا نمونه‌های موجود را بررسی کرده و سپس دست به انتخاب بزنند. شرکت‌های معتبر با برخورداری از آزمایشگاه‌های قوی برای آنالیز گیلسونایت و تست آن، نظر مشتریان را جلب کرده و خیال آن‌ها را از کیفیت محصول خود راحت کردند.

کاربرد پودر گیلسونایت

موارد متعدد مصرف پودر گیلسونایت موجب شده است تا فروش این محصول، سهم ویژه‌ای از بازار ایران را به خود اختصاص دهد. پودر قیر تهیه شده در ایران دارای قیمت بسیار ارزان‎‌تری از بازار جهانی بوده و همچنین با توجه به گستردگی معادن این محصول در ایران، دسترسی به آن بسیار راحت و فراوان است. این ماده در صنایع مختلف راهسازی، رنگ و آسفالت‌سازی مفید واقع می‌شود.

قیمت گیلسونایت در ایران و جهان

قیمت گیلسونایت

صادرکنندگان گیلسونایت همه معتقدند که این عرصه، یکی از حوزه‌های بسیار ارزآور و پرسود در بازار ایران است. دسترسی ایران به معادن متعدد و غنی این محصول موجب شده تا این کشور در میان پنج کشور برتر صادرکننده قیر طبیعی باشد. این ماده در ایران دارای خلوص بسیار بالا بوده و به وفور یافت می‌شود. یکی از مقاصد بازاری ایران و خریدار گیلسونایت آن کشور چین است و ارتباطات نزدیک بین این کشورها موجب شده تا رابطه تجاری موفقی بین این دو قطب مهم بین‌المللی شکل بگیرد.

عوامل متعددی بر قیمت گیلسونایت در ایران اثر دارند. تحریم‌های بین‌المللی، قوانین داخلی و همچنین نوسانات ارزی از جمله‌ عوامل اثرگذار بر خرید و فروش گیلسونایت هستند. عامل مهم دیگر طی یک سال اخیر، همه‌گیری ویروس کرونا بود که بر اقتصاد بسیاری از کشورها همچون ایران و کشورهای مقصد محصولات ایرانی نیز تاثیرات ویژه‌ای بر جای گذاشت. مشکلات حمل و نقل و بارگیری و ترخیص کالا در کنار قرنطینه‌های جهانی از جمله عواملی هستند که در این زمینه نقش داشتند.

کاربرد گیلسونایت در آسفالت سازی

از آنجایی که این ماده به شدت آب گریز بوده و مقاومت بالایی در برابر اسید و باز دارد؛ معمولا برای ساخت آسفالت و ایزوگام مورد استفاده قرار می‌گیرد. حلالیت گیلسونایت در حلال‌های غیرقطبی مانند قیر مذاب و همچنین کاهش درجه نفوذ و مقاومت بالای آن موجب شده است تا مورد استقبال صنایع تولید ایزوگام و عایق‌های رطوبتی قرار گیرد.

آسفالت‌هایی که با گیلسونایت اصلاح شدند؛ معمولا از پایداری بیشتر، تغییر شکل کمتر، مقاومت بالاتر در برابر آب و البته نفوذپذیری کمتری نسبت به آسفالت‌های فاقد گیلسونایت برخوردار هستند. این محصول مهم موجب بهبود پایداری روسازی و مقاومت سطح در برابر تغییر شکل شده و همچنین توانایی تحمل بار را نیز در آن افزایش می‌دهد. یکی از عواملی که موجب افزایش استحکام و مقاومت آسفالت می‌شود؛ گوگرد و ترکیبات گوگرد دار موجود در این ماده است.

سایر کاربردهای گیلسونایت

رایج‌ترین موارد مصرف گیلسونایت در صنایع مختلفی همچون مصالح ساختمانی، رنگ و رزین، آسفالت سازی، روسازی جاده‌ها و ریخته‌گری است. یکی از کاربردهای ویژه این محصول در صنعت رنگ سازی است. در رنگ‌هایی که بیتومین پایه اصلی رنگ باشد، گیلسونایت نقش مهمی خواهد داشت. همچنین در پوشش سطوح خارجی مانند پوشش شاسی اتومبیل و سازه‌های فلزی برای ایجاد مقاومت سطوح در برابر اسید کاربرد دارد.

مورد استفاده دیگر از این ماده در تولیدات شیمایی همچون درزگیر و چسب است. صنایع ریخته گری نیز معمولا از قیر طبیعی برای ماسه‌های ریخته‌گری استفاده می‎‌کنند. در حفاری و سیمان چاه‌های نفت نیز این محصول برای سیمانی کردن چاه‌های نفت ایفای نقش می‌کند. پیشرفت تکنولوژی در سال‌های اخیر به کمک کشور ایران آمده است تا بتواند بهره‌برداری از گیلسونایت را در کشور افزایش داده و آن را برای مصارف گوناگون در بازار کشور و جهان آماده و عرضه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *