فروش چوب ترمو برای طراحی نمای ساختمان

چوب ترمو

استفاده از مصالح مختلف در نمای ساختمان‌ها تاثیر زیادی بر زیبایی آن‌ها خواهد گذاشت. به همین دلیل طراحان ساختمان همواره به دنبال مواد جدیدی هستند که شهرها را زیباتر کند و طول عمر نمای ساختمان‌ها را نیز بالا ببرد. این موضوع به‌خصوص برای کسانی که به دنبال بازسازی یک ساختمان قدیمی هستند بسیار دارای اهمیت است. ساختمانی که گذر ایام بر چهره آن تاثیرگذار نبوده و در طی نسل‌ها زیبایی خود را حفظ کند.

استفاده از چوب در نمای ساختمان‌ها دارای قدمتی طولانی است. اما مسئله اصلی درباره این ماده پرکاربرد در ساختمان‌سازی، عدم استحکام کافی آن در برابر عوامل محیطی و ضربه‌هاست. از سوی دیگر استفاده از مواد شیمیایی در مقاوم‌سازی چوب به طبیعت آسیب زیادی وارد می‌کند. به همین دلیل کارشناسان با تحقیقات فراوان نهایتا ترمووود را به عنوان یک راه‌حل مناسب برای زیبایی ساختمان و سلامت طبیعت معرفی کردند.

چرا کارشناسان خرید ترمووود را برای طراحی نمای ساختمان توصیه می‌کنند؟
برای استفاده از یک ماده در مصالح ساختمانی باید فاکتورهای زیادی از جمله مقاومت ماده، نحوه واکنش آن دربرابر رطوبت و آلودگی‌های محیطی، سرما و گرما و… را در نظر گرفت. به‌کارگیری چوب در ساختمان نیز از این قاعده مستثنا نبوده و تحقیقات زیادی برای مقاوم‌سازی آن انجام گرفته است.

چوب ترمو دارای یک روش مقاوم‌سازی مطمئن و توصیه‌شده است.
چوب ترمو حاصل حرارت دهی چوب‌های معمولی در دماهای بالا است که رطوبت داخلی چوب را از بین برده و مقاومت آن را تا حد زیادی بالا می‌برد. امروزه نمای ترموود در ساختمان های مدرن بیشتر دیده می‌شود. فروش چوب ترمو به عنوان یکی از مصالح پرکاربرد در نمای ساختمان کاملا مورد تایید کارشناسان است؛ چراکه این چوب با از دست دادن سلولز خود دیگر محل مناسبی برای رشد قارچ‌ها نبوده و به‌شدت در برابر پوسیدگی مقاوم است. به‌علاوه عدم به‌کارگیری مواد شیمیایی در فرایند فرآوری چوب، آن را با طبیعت نیز سازگار می‌کند. از دیگر دلایل توصیه ترمووود توسط کارشناسان می‌توان به ایجاد خاصیت عایق حرارت در چوب و کاهش امکان تغییر ابعاد چوب در حین کار اشاره کرد.

ویژگی‌های ترمووود باکیفیت چیست؟

فروش ترمو چوب در بازار با قیمت‌های متنوعی صورت می‌گیرد. علاوه بر نوسانات بازار این تفاوت قیمت‌ها ناشی از کیفیت متفاوت چوب ترمو نیز هست. به‌طورکلی عوامل زیر را می‌توان در کیفیت چوب ترمو موثر دانست.

– نوع چوب به کاررفته در ساخت: ترمووودها از چوب درخت‌های برگ سوزنی و پهن‌برگ ساخته می‌شوند. فروش چوب ترموی ساخته‌شده از چوب درخت کاج و چوب راش (زبان‌گنجشک) دارای بیشترین طرفدار است.

– میزان حرارت و نحوه مراقبت از چوب در برابر آن: دمای فرآوری می‌تواند از 180 تا 215 درجه متغیر باشد. برای جلوگیری از سوختن چوب در چنین دمایی از بخار استفاده می‌شود. بسته به اینکه دمای فرآوری و مقدار بخار چگونه باشد، مقاومت، کیفیت و قیمت فروش چوب ترمو نیز متفاوت خواهد بود.

– نحوه پرداخت و طرح ترمووود: برای افزایش زیبایی و تنوع ترمووودها از طرح‌های متفاوتی استفاده می‌شود. در مناطق سنتی این طرح‌ها با استفاده از روش‌های دستی پرداخت می‌شود. استفاده از دستگاه‌های مدرن در طرح‌اندازی باعث افزایش دقت و کیفیت چوب شده و بخش کمتری از آن را به دورریز تبدیل می‌کند.

– کشور تولیدکننده: در حال حاضر فروش چوب ترمو در کشورمان در دو نوع داخلی و فنلاندی انجام می‌شود. ترمووود فنلاندی به دلیل استفاده از چوب‌های باکیفیت‌تر و دستگاه‌های به‌روزتر دارای بهترین کیفیت در کل دنیا است. به همین دلیل فروش چوب ترمو فنلاند با قیمت بالایی انجام می‌گیرد.

عوامل موثر بر قیمت‌گذاری و فروش چوب ترمو چیست؟

بدون شک عوامل موثر بر کیفیت ترمووود می‌تواند بر قیمت فروش چوب ترمو نیز تاثیرگذار باشد. هرچه کیفیت، مقاومت و چگالی چوب بیشتر باشد، قیمت تعیین‌شده برای فروش چوب ترمو نیز بیشتر است. علاوه بر عوامل ذکرشده می‌توان مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت‌گذاری و فروش چوب ترمو را به صورت زیر دانست.

۱- شرایط بازار و قیمت ارز: با توجه به اینکه ترمووودهای وارداتی باکیفیت‌تر از نسخه‌های داخلی هستند، نوسانات قیمت ارز می‌تواند تاثیر زیادی بر قیمت آن‌ها داشته باشد.
۲- کاربرد ترمووود: فروش چوب ترمو برای کاربردهایی نظیر طراحی کلی و جزئی نمای ساختمان و کف‌سازی در کشور ما رواج دارد. هریک از این کاربردها نیاز به ترمووود با مقاومت و کیفیت متفاوت دارد. به همین دلیل قیمت فروش چوب ترمو برای هر کاربرد متفاوت با دیگری است.
۳- ابعاد و متراژ موردنیاز: بسته به اینکه هدف شما از خرید چوب ترمو چیست، نیاز به ابعاد متفاوتی دارید. طول الوارها و قطر آن‌ها یک عامل تعیین‌کننده در قیمت فروش چوب ترمو است.
۴- رنگ چوب ترمو: رنگ این چوب‌ها بر اساس زمان فرآوری و میزان حرارت از قهوه‌ای روشن تا تیره قابل‌تغییر است. تاثیر این فاکتور بر قیمت فروش چوب ترمو ممکن است چندان زیاد نباشد. اما با توجه به اینکه رنگ یک عامل تاثیرگذار در زیبایی نمای ساختمان است، یکی از پارامترهای تعیین‌کننده در هنگام خرید و قیمت‌گذاری است. این موضوع در رنگ‌های پرطرفدار خیلی بیشتر از سایر رنگ‌ها به چشم خواهد آمد.

کلام پایانی
همان طور که در بالا هم به آن اشاره شد، چوب ترمو یکی از متریال های است که در این روزها توسط طراحان دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان به شدت مورد توجه واقع شده‌اند. ترمووود را می توان جایگزینی مناسب برای دیگر مواد تشکیل دهنده نما دانست که پیوند انسان با طبیعت را حفظ خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *