سختکاری چیست؟

سختکاری

یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که در ساخت قطعات صنعتی انجام می‌شود؛ سختکاری فلزات است. همانطور که از نامش پیداست؛ در طی عملیات سخت کاری، قطعه سخت‌تر شده و این‌گونه خواص مکانیکی آن بهبود می‌یابد.

قطعاتی که طی فرآیند سختکاری مقاوم می‌شوند، در انواع صنایع از ساختمان سازی تا پتروشیمی کاربرد دارند. این مقاله ضمن آشنا کردن شما با نحوه انجام این عملیات مهم، اطلاعات لازم در خصوص انواع روش‌های آن در اختیارتان قرار می‌دهد.

فرآیند سختکاری چگونه انجام می‌شود؟

در فرآیند سختکاری فولاد ابتدا قطعه آلیاژ مورد نظر حرارت می‌بیند؛ سپس دمای حرارت آن به مرور افزایش یافته و تا دمایی بالاتر از دمای بحرانی انتقالی رسیده و قطعه گرم می‌شود. در مرحله‌ بعد، قطعه گرم شده با توجه به نوع آن به میزان مشخصی در دمای بالا می‌ماند. در نهایت قطعه مورد نظر در عملیات خنک شدن سریع که به آن کوئنچ نیز گفته می‌شود؛ با غوطه‌ور شدن در هوا، آب یا هر مایع دیگری به سرعت خنک می‌شود.

معمولا برای فولادهایی که آلیاژ بالایی دارند از هوا برای سختکاری استفاده می‌شود و فولادهای با آلیاژ پایین در روغن غوطه‌ور می‌شوند. مهم است که در فرآیند سرد کردن ناگهانی، سرعت خنک کردن بیش از حد بالا نباشد تا ترک خوردگی در سطح سختکاری شده رخ ندهد. همچنین در صورت استفاده از مایعات در سختکاری، باید غوطه‌وری به صورت کامل انجام شود.

انواع روش‌های سختکاری فلزات

دو روش اصلی برای سختکاری فلزات وجود دارد. نوع اول که به آن عملیات حرارتی – شیمیایی گفته می‌شود؛ شامل روش‌هایی همچون کربن دهی، نیتروژن دهی، کربونتیریده و نیتروکربونه کردن می‌شود. در روش دوم که متداول‌تر است؛ لایه سطحی از فلزات از طریق عملیات حرارتی سخت می‌شوند. این فرآیند که عملیات حرارتی موضعی یا سختکاری موضعی نامیده می‌شود؛ خود به دو صورت سختکاری شعله‌ای و القایی صورت می‌گیرد.

سختکاری القایی چگونه است؟

سختکاری القایی یکی از متداول‌ترین روش‌های سختکاری است که بخاطر مزیت‌های خود همچون آلوده نکردن محیط زیست و بازدهی بالاتر، مورد محبوبیت صنایع مختلف قرار گرفته است. امروزه انجام این عملیات که توسط کوره القایی انجام می‌شود؛ در بسیاری از کشورهای پیشرفته و اکنون ایران میسر شده است. شرکت کنترل سوئیچ با بیش از 20 سال سابقه در عرضه دستگاه‌های سختکاری و خدمات مربوط به آن، از پیشگامان این عرصه است.

فواید عملیات سختکاری چیست؟

سختکاری فولاد و دیگر انواع فلزات علاوه بر بالا بردن مقاومت قطعه و همچنین قابلیت چکش‌خواری و ماشین کاری آن، موجب بهبود خواص مغناطیسی و الکتریکی قطعه نیز می‌شود. همچنین تنش‌های موجود در قطعه نیز در این روش برداشته شده و انواع خواص مکانیکی آن نیز بهبود می‌یابد. در این فرآیند مهم، آلیاژی تولید می‌شود که علاوه بر استحکام بالا در برابر سایش نیز مقاوم است.

کنترل سوییچ ، ارائه دهنده انواع خدمات سختکاری در تهران

شرکت کنترل سوییچ با بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا و کارشناسان مجرب توانسته است تا ضمن ارائه مشاوره‌های لازم برای انجام انواع خدمات سختکاری، قطعاتی ضروری و باکیفیت نیز به بازار ایران و جهان عرضه کند. حضور قدرتمند این شرکت در عرصه بین‌المللی موجب تقویت جایگاه کشور ایران در خدمات سختکاری شده است. این شرکت با ارائه کلیه خدمات مربوط به سختکاری همچون تعمیر، نصب و راه اندازی کوره القایی، در خدمت مشتریان ارجمند خود در سراسر ایران و جهان است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *