بررسی دلایل تغییر رنگ فرش

فرش‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ابزارهای خانگی شناخته می‌شود که می‌تواند نقش بسیار ویژه‌ای در دکوراسیون منازل داشته باشد. زیبایی و جذابیت فرش‌ها تحت تأثیر تازگی و تمیزی آنها قرار دارد و چنانچه فرش‌ها آلودگی‌های مختلف را به خود جذب کنند و یا در اثر عوامل مختلف دچار تغییر رنگ شوند جذابیت و زیبایی خود را از دست داده و می‌توانند دکوراسیون و تزئینات داخلی منازل را تحت تأثیر قرار بدهند. تغییر رنگ فرش یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌ها و معضلاتی است که افراد با آن درگیر هستند و معمولاً این مشکل به مرور زمان ایجاد می‌شود.

جلوگیری از تغییر رنگ فرش

مسائل و عوامل مختلفی می‌توانند بر روی تغییر کردن رنگ فرش‌ها مؤثر باشند که مهم‌ترین آنها نور آفتاب، آلودگی‌ها و استفاده زیاد است. اگرچه تغییر رنگ ناشی از استفاده طولانی مدت امری طبیعی و عادی است اما برای سایر دلایل تغییر در رنگ فرش می‌توان راه‌حل‌های مختلفی استفاده کرد و از این مشکل جلوگیری کرد. در ادامه مطلب به بررسی مهم‌ترین دلایل تغییر رنگ فرش‌ها پرداخته خواهد شد.

دلایل عوض شدن رنگ فرش

به‌صورت کلی فرش‌ها از لوازم گران‌قیمت و ارزشمند موجود در منازل هستند و نگهداری و محافظت از آنها امری ضروری و لازم است. تغییر رنگ فرش می‌تواند بر اثر عوامل و فاکتورهای مختلفی ایجاد شود. دستبافت بودن و ماشینی بودن فرش‌ها می‌تواند اهمیت بسیار زیادی در تغییر رنگ آنها داشته باشد چرا که هر کدام از این نوع فرش‌ها دارای الیاف و بافت جداگانه‌ای هستند و واکنش‌های متفاوتی به عواملی بیرونی مانند آلودگی‌ها، نور خورشید، مواد شوینده و … دارند. از جمله مهم‌ترین دلایل تغییر رنگ فرش‌ها می‌توان به قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب، جذب آلودگی‌ها و ریخته شدن انواع مواد بر روی آنها، استفاده از مواد شوینده نامناسب و غیراستاندارد و همچنین عدم شستشوی اصولی اشاره کرد.

تغییر رنگ فرش در اثر نور آفتاب

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایل تغییر کردن رنگ فرش‌ها تابش مستقیم نور آفتاب است. امروزه اکثر منازل از پنجره‌های بزرگی برخوردار هستند و چنانچه از پرده‌های مناسب استفاده نشود نور خورشید به تمام فضای منازل خواهد رسید. هرچند که نور خورشید در فصولی مانند پاییز و زمستان حرارت و قدرت بالایی نداشته و نمی‌تواند باعث تغییر در رنگ فرش‌ها شود اما اگر این نور در فصول گرم مانند بهار و تابستان به فرش‌ها برخورد کند باعث کدر شدن آنها می‌شود.

از آنجایی‌که نمی‌توان همیشه پرده‌های منازل و اتاق را کشید باید فرش‌ها را در محل‌هایی از فضای خانه پهن کرد که مدت زمان کمتری از روز را در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند. همچنین یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از تغییر رنگ فرش براثر نور خورشید می‌توان به استفاده از روفرشی اشاره کرد. روفرشی‌ها علاوه بر محافظت از فرش‌ها در برابر نور خورشید می‌توانند از کثیف شدن و جذب آلودگی در آنها جلوگیری کنند. یکی دیگر از روش‌هایی که کمک می‌کند نور خورشید کمتر به بافت و رنگ فرش‌ها آسیب بزند تغییر محل آنها می‌باشد و هر چند ماه یک‌بار باید فرش‌ها از جای خود تغییر داده شوند به‌گونه‌ای که قسمتی از فرش همیشه در معرض نور خورشید قرار نداشته باشد.

عدم نگهداری مناسب و کثیف شدن فرش

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایلی که باعث تغییر در رنگ فرش‌ها می‌شود می‌توان به عدم نگهداری مناسب از آنها اشاره کرد. به‌صورت کلی لازم است که هر روزه فرش‌ها توسط جاروبرقی تمیز شوند تا هیچ‌گونه آلودگی بر روی آن قرار نگرفته و به بافت‌های آن نفوذ نکند. ریخته شدن انواع مواد مانند چربی‌ها، جوهرها، ادرار کودکان و حیوانات خانگی، آب‌میوه‌ها، غذا و … و باقی ماندن آنها برای مدت طولانی باعث می‌شود که رنگ فرش‌ها دچار تغییر شود. استفاده از روفرشی در این مورد نیز می‌تواند کمک مناسبی به زیبایی و تمیزی و ثبات ماندن رنگ فرش بکند.

عوض شدن رنگ فرش

استفاده از مواد شوینده نامناسب

یکی دیگر از مهم‌ترین دلایل تغییر رنگ فرش‌ها استفاده از مواد شوینده نامناسب در هنگام شستشو است. زمانی که میزان اسیدیته و قلیایی بودن مواد شوینده با الیاف و بافت فرش‌ها متناسب نباشد باعث تغییر رنگ و آسیب دیدن فرش خواهد شد به همین دلیل بهترین کار برای شستن فرش و قالی استفاده از خدمات قالیشویی است. چرا که قالیشویی ها از نیروهای متخصص و باتجربه برخوردار هستند و از مواد شوینده مناسب برای انواع فرش‌های ماشینی و دستبافت استفاده می‌کنند.

شستشوی نامناسب در کنار مواد شوینده نامناسب نیز می‌توانند تأثیری منفی بر روی رنگ فرش‌ها داشته باشند. در فرش‌های دستبافت از انواع الیاف با رنگ‌های گیاهی استفاده شده است که ممکن است بر روی هم تأثیر داشته و باعث تغییر رنگ بافت فرش شوند.

استفاده بیش از حد

هر وسیله‌ای دارای یک طول عمر مشخص است و فرش‌ها نیز از این قاعده خارج نیستند و اگر بیش از حد استفاده شده و پا بخورند دچار تغییر رنگ خواهند شد. همچنین قسمت‌هایی از فرش‌ها که در لبه درب‌ها ورودی و یا قسمت‌های پر رفت‌وآمد هستند بیشتر از سایر نواحی فرش دچار تغییر رنگ خواهند شد.

تغییر رنگ فرش دستباف

فرش‌های دستبافت از جمله فرش‌های بسیار گران‌قیمت و ارزشمند هستند و در مقایسه با فرش‌های ماشینی حساسیت‌های بیشتری دارند و به همین دلیل توصیه می‌شود که این فرش‌ها در منزل شسته نشوند چراکه ممکن است با کوچک‌ترین اشتباه و بی‌توجهی خسارت‌های زیادی به آنها وارد شود. همچنین انتخاب مواد و روشی‌های شستشو برای فرش‌های دستبافت اهمیت بسیار بالایی دارد و لازم است که حتماً توسط افراد متخصص و حرفه‌ای انجام شود. به‌صورت کلی شستشوی نامناسب، قرارگیری در معرض نور و آلودگی بیش‌ازحد می‌تواند باعث تغییر کردن رنگ فرش‌های دستبافت شود.

دلایل تغییر رنگ فرش

تغییر رنگ فرش ماشینی

فرش‌های ماشینی نیز می‌توانند در اثر عوامل مختلفی مانند قرارگیری در مقابل نور خورشید، جذب آلودگی‌ها و عدم نگهداری صحیح، استفاده از شوینده‌های نامناسب و …دچار تغییر رنگ شوند. ازآنجایی‌که فرش‌های ماشینی بیشتر از الیاف پلاستیکی و مصنوعی تشکیل می‌شوند ممکن است سریع‌تر از فرش‌های دستبافت در اثر نور خورشید دچار تغییر رنگ شوند به همین دلیل نگهداری و مراقبت از فرش‌ها می‌تواند اهمیت بسیار بالایی در حفظ رنگ و زیبایی آنها داشته باشد.

برطرف کردن تغییر رنگ فرش‌ها

برای ترمیم فرش و برگرداندن رنگ طبیعی آنها می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد. چنانچه فرش در اثر آلودگی و یا شستشوی نامناسب تغییر رنگ داده باشد می‌توان به کمک مواد شوینده مناسب و نیروهای حرفه‌ای دوباره فرش را تمیز کرد. اما اگر تغییر رنگ ناشی از نور خورشید باشد باید از شیوه‌های دیگر استفاده کرد. یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که می‌توان به کمک آن رنگ فرش‌ها را به حالت اولیه برگرداند قلم‌زنی فرش است. امروزه بسیاری از شرکت‌های قالیشویی به کمک استادکاران ماهر و متخصص این کار را انجام می‌دهد. شما با انتخاب بهترین قالیشویی در تهران می‌توانید خدمات ترمیم و تعمیر فرش خود را به صورت تضمین شده انجام دهید. در حقیقت استادکار با داشتن تمرکز بالا رنگ‌ها را بدون خط‌خوردگی بر روی فرش می‌نشاند و چنانچه نیاز به رنگ‌برداری باشد آن را انجام خواهد داد.

جمع‌بندی نهایی

هر کدام از فرش‌های ماشینی و دستبافت ممکن است در اثر قرارگیری در معرض نور خورشید، جذب آلودگی، استفاده بیش‌ازحد، شستشو و استفاده از مواد شوینده نامناسب دچار تغییر رنگ شوند. نگهداری و تمیز کردن مستمر، استفاده از روفرشی و قرار ندادن فرش در معرض نور خورشید می‌تواند از تغییر رنگ آنها جلوگیری کند. چنانچه فرش دچار تغییر رنگ شد می‌توان از روش قلمه‌زنی برای برگرداندن رنگ آنها استفاده کرد که توسط افراد متخصص و ماهر انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *