تحصیل رشته حقوق در ایتالیا

پرچم کشور ایتالیا

تحصیل رشته حقوق در ایتالیا

رشته حقوق جزو رشته‌های محبوب و پرطرفدار در سرتاسر جهان به شمار می‌آید. کشور ایتالیا نیز کشوری بسیار قانونمند است. به گونه‌ای که عملکرد دادگاه‌های اداری این کشور، همواره در جهت حفظ منافع فردی و قانونی می‌باشد.
اگر شما هم جزو افرادی هستید که علاقه به تحصیل رشته حقوق در ایتالیا دارید، در این مقاله با ما همراه باشید تا نکاتی در مورد شرایط اخذ پذیرش رشته حقوق در ایتالیا، تخصص‌های متدوال رشته حقوق در این کشور و دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل در این رشته را با هم مرور کنیم.

پرچم کشور ایتالیا

شرایط تحصیل رشته حقوق در ایتالیا

دوران کارشناسی رشته حقوق در ایتالیا، 4 ساله است. در این دوره شما دانش پایه‌ای حقوق در مورد قانون و نحوه اجرای آن در کشور ایتالیا را فرا می‌گیرید.
گذراندن دوره‌ی کارآموزی وکالت، برای اخذ پروانه وکالت در ایتالیا اجباری است. برای ورود به دوره‌ی کارآموزی، داوطلبان باید در آزمون ورودی کارآموزی وکالت شرکت کرده و در این آزمون نمره قبولی را بیاورند. پس از پذیرفته شدن در این آزمون، به مدت هجده ماه نزد یک وکیل سرپرست مشغول به کارآموزی می‌شوند. در این مدت، کارآموزان باید در هر 6 ماه 20 گزارش از دادگاه‌ها تهیه کنند. البته این گزارشات مختصر هستند و تنها نشان دهنده تجربه حضور در دادگاه‌ها می‌باشند. در یک سال اول کارآموزان نمی‌توانند به عنوان وکیل در دادگاه‌ها حضور یابند. پس از گذشت یک سال، نزد یک قاضی که مورد تایید دادگستری است، سوگند یاد می‌کنند و از آن پس می‌توانند در دادگاه‌های ایتالیا وکالت کنند. البته کارآموزان تا پایان دوران کارآموزی خود، محدودیت‌هایی از قبیل میزان خواسته در امور مدنی و نوع دعوا در امور کیفری برای قبول پرونده‌ها دارند.

پس از اتمام دوران کارآموزی، دانشجویان وکالت باید در یک اختبار کتبی در سه درس حقوق مدنی، حقوق کیفری و یکی از دو درس آیین دادرسی مدنی یا کیفری شرکت کنند. این آزمون هر ساله در ماه دسامبر برگزار می‌شود. بعد از گذشت یک سال از آزمون کتبی اختبار، باید در آزمون شفاهی اختبار نیز شرکت کرد. آزمون شفاهی اختبار، در شش درس به انتخاب کارآموز برگزار می‌گردد که یکی از این درسها الزاماً مقررات انتظامی است. اگر دانشجو در آزمون‌های اختبار موفق نشود، نیاز به گذراندن مجدد دوران کارآموزی ندارد. بلکه تنها لازم است مجدداً در اختبارهای سالانه شرکت کند. پس از قبولی در این آزمون‌ها می‌تواند پروانه وکالت خود را دریافت کند.

تخصص‌های رشته حقوق در ایتالیا

برای ارتقاء درک کلی از جامعه بشری و قوانین آن، رشته‌ی حقوق موضوعات بسیار متنوع و گوناگونی را پوشش می‌دهد. بنابراین داشتن پایه‌ی قوی در اصول و مبانی حقوق می‌تواند به فارغ‌التحصیلان این رشته کمک کند تا در تخصص‌های متنوع مشغول به کار شوند. به طور کلی تخصص‌های متداول رشته حقوق عبارتند از:
• قانون کیفری
• حقوق مدنی
• قانون شرکت
• قانون مالیات
• قانون سلامت
• قانون محیط زیست

البته رشته حقوق در ایتالیا، تخصصی نیست و همه وکلا می‌توانند در تمام زمینه‌ها وکالت کنند. با این حال ممکن است موسسه‌ای که در آنجا تحصیل می‌کنید بپذیرد که با گذراندن بعضی واحدهای پیشنهادی متخصص شوید.
در ایتالیا، وکلایی تحت عنوان «وکلای دولت» وجود دارند که در امور کیفری برای دفاع از اشخاصی که در مرحله تحقیقات مقدماتی (ازجمله در اداره پلیس) درخواست وکیل می‌کنند، وکالت می‌کنند. برای اینکه وکیل دولت باشید باید در فهرست وکلای دولت ثبت نام کنید که البته این کار مناسب کسانی است که مشکل بی‌کاری دارند.
در مورد کار در زمان تحصیل در ایتالیا می‌توانید به مقاله «همه چیز درباره شرایط کار دانشجویی در ایتالیا» مراجعه کنید.

دانشگاه‌های معتبر رشته حقوق در ایتالیا

بولونیا – دانشگاه بولونیا (Universita di Bologna) – دانشکده حقوق، رتبه 180
پادووا – دانشگاه پادووا (Universita di Padova) – دانشکده حقوق، رتبه 249
میلان – دانشگاه میلان (Universita di Genova) – دانشکده حقوق، رتبه 325
پیزا – دانشگاه پیزا (Universita di Pisa) – دانشکده حقوق، رتبه 422
ترنتو – دانشگاه ترنتو (Universita di Trento) – دانشکده حقوق، رتبه 426
فلورانس – Istituto Universitario Europeo – دانشکده حقوق، رتبه 501
پاویا – دانشگاه پاویا (Universita di Pavia) – دانشکده حقوق، رتبه 581
سینا – دانشگاه سینا (Universita di Siena) – دانشکده حقوق، رتبه 701
تریست – دانشگاه تریست (Universita di Trieste) – دانشکده حقوق، رتبه 701
ژنو – دانشگاه ژنو (Universita di Genova) – دانشکده حقوق، رتبه 701
پروگیا – دانشگاه پروگیا (Universita di Perugia) – دانشکده حقوق، رتبه 751
مودنا – دانشگاه مودنا (Universita du Modena) – دانشکده حقوق، رتبه 801
پالرمو – دانشگاه پالرمو (Universita di Palermo) – دانشکده حقوق، رتبه 801
کاتانیا – دانشگاه کاتانیا (Universita di Catania) – دانشکده حقوق، رتبه 801

شرایط اخذ پذیرش تحصیل در ایتالیا

پذیرش تحصیلی و مهاجرت تحصیلی به ایتالیا باید در دو مرحله انجام گیرد. مرحله اول پذیرش از دانشگاه مورد نظر و مرحله دوم آمادگی برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیاست.

1- دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا

برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا باید مدارک مورد نیاز که اعم از سوابق تحصیلی، ریز نمرات، توصیه نامه از اساتید، انگیزه نامه و مدرک زبان است، در زمان مقرر به دانشگاه مورد نظر خود ارسال کرده و منتظر نتیجه پذیرش دانشگاه بمانید.
ددلاین یا زمان پذیرش در هر یک از دانشگاه‌های ایتالیا با دیگری متفاوت است. اما معمولاً بازه‌های زمانی برای ارائه مدارک، برای پذیرش در ترم اول تا10 فوریه (21 بهمن) تا و برای پذیرش در ترم دوم تا اول اکتبر (۹ مهر) تعیین می‌گردد. بهترین منبع برای اطلاع از بازه های زمانی پذیرش هر دانشگاه، سایت رسمی همان دانشگاه است. زمان مورد نیاز برای دریافت نتیجه پذیرش از سمت دانشگاه، معمولاً 2 تا 3 ماه است.

2- دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

پس از دریافت نتیجه مثبت پذیرش دانشگاه باید به همراه مدارک زیر جهت دریافت ویزای تحصیلی به سفارت ایتالیا مراجعه کنید.
• ۳ قطعه عکس
• کپی از صفحه اول پاسپورت
• ترجمه مدارک تحصیلی به زبان ایتالیایی
• اصل و ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی
• کپی رزرو هتل یا محل اسکان برای مدت ویزا
• بیمه مسافرتی برای مدت اقامت
• گردش مالی ۳ ماهه
• نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی که مبلغ آن برابر یک سال هزینه‌های زندگی و تحصیل در ایتالیا باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *