آیا قالیشویی فرش را خراب می کند؟

یافتن قالیشویی یکی از موضوعات چالش برانگیزی است که امروزه بسیاری از افراد به ‌دنبال راهکاری برای محقق شدن این هدف هستند. این روزها و شاید در ماه‌های پایانی آخر سال یکی از دغدغه‌های پایتخت نشین‌ها جستجوی قالیشویی در تهران است. مردم به دنبال گزینش قالیشویی برای سفارش شستن فرش، قالی، موکت و مبلمان خود هستند.

اما انتخاب بهترین قالیشویی مستلزم آگاهی از فاکتورهایی مانند اطلاع از عملکرد آن قالیشویی و میزان رضایت مشتریان از کیفیت خدمات، سرویس‌ها و دستگاه قالیشویی مورد استفاده و نرخ قالیشویی آن مرکز است. بنابراین قالیشویی می‌بایست سابقه طولانی و شهرت خوبی را در کنار کیفیت خدمات ارائه داده شده داشته باشد.

قالیشویی فرش را چگونه شستشو می‌دهد؟

قالیشویی باید بر اساس مشتری مداری باشد. اما این مهم امروزه تغییر کرده و جای خود را به کسب سود بیشتر داده است. از این رو اعتماد کردن به یک مرکز به عنوان بهترین قالیشویی این روزها بسیار گمراه کننده شده است.

اما با کمی ‌هوشیاری در زمینه عملکرد قالیشویی‌ها، این روزها به راحتی ‌می‌توان فهمید یک مرکز خدماتی خوب که مردم بر اساس نتیجه کاری و تجربه آن را به عنوان بهترین قالیشویی قبول دارند کجاست. قاعدتا این مرکز اعتبار خود را بر اساس مواردی در نحوه قبول و تحویل سفارشات، نحوه و شکل شستشو، برخورد با مشتری و…. به دست آورده است.

شاید باور عده‌ای به دلیل تجربه‌های ناخوشایند و تلخ در انتخاب یک قالیشویی غیر حرفه‌ای این باشد که قالیشویی فرش را خراب می‌کند.
اما باید بگوییم که کارخانه های قالیشویی با استفاده از روش‌های حرفه‌ای قالیشویی مهارت بالایی در کسب رضایت مشتری‌ها دارد. بهترین قالیشویی در کنار پرسنل حرفه‌ای و آشنا به دانش شناخت فرش، کارخانه خود را مجهز به پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و تجهیزات کرده است؛ تا میزان آسیب به سفارشات مشتری را به حداقل برساند.
از این رو قاعدتا نتیجه اعتماد کردن به این مرکز، بسیار متفاوت‌تر از سایر مراکز غیرحرفه‌ای و ناوارد ‌می‌باشد.

شستشوی فرش در قالیشویی ها

یکی از روش‌هایی که برای شستشوی انواع فرش در قالیشویی تهران استفاده می‌شود؛ بهره‌گیری از دستگاه‌های تمام اتوماتیک است که اغلب برای شستشوی فرش‌های ماشینی و سالم استفاده می‌شود.
این دستگاه با توجه به تکنولوژی خود ابتدا فرش را غبارگیری کرده و سپس آبگیری ‌می‌کند. بعد از این مرحله برس‌های بزرگ و چرخشی مواد شوینده را بر سطح فرش پخش می‌کنند. دستگاه با فراهم کردن مقدار کافی آب لکه‌ها را از بین می‌برد و سپس مایع و آلودگی را مجددا می‌مکد که باعث تمیز شدن ابتدایی فرش می‌شود. بعد از آن فرش مجدا آبکشی شده و در لوله‌های خشک کن مناسب برای خشک شدن آماده ‌می‌شود.

برخی از قالیشویی ها محلول‌های کربن‌دار تمیز کننده‌ای را قبل از شستشو بر روی فرش می‌پاشند.
این روند کربنه کردن سبب می‌شود که مواد شوینده با کمترین مقدار آب جذب بافت فرش شوند. از آنجا که این محلول حاوی هیچ گونه روغن و یا مواد پاک کننده قوی نیست؛ از این رو اثرات منفی بر فرش به‌جای نمی‌گذارد. این کار کمک ‌می‌کند تا لکه‌هایی که با محلول از بین نرفته‌اند با ماشین به راحتی شسته ‌شوند.

البته ناگفته نماند کارشناسان خبره فرش در قالیشویی، قبل از تحویل فرش از مشتری نظرات کارشناسی خود را در مورد شستشوی فرش مورد نظر اظهار ‌می‌کنند. همچنین در هنگام شستشوی فرش‌ها در کنار ماشین آلات قالیشویی و پرسنل قرار دارند تا از نزدیک بر نحوه شستشو نظارت داشته باشند. از این جهت اصولا کیفیت شستشو در قالیشویی های تهران بسیار بالاتر از سایر قالیشویی‌ها است.


معیارهای انتخاب قالیشویی

در راستای اطلاع رسانی، انواع رسانه‌ها تلاش می‌کنند معیارهای انتخاب درست یک قالیشویی را اعلام کنند. اما در واقعیت صرف نظر از اینکه این معیار‌ها تا چه حد درست یا غلط هستند؛ شما ابتدا باید بتوانید فاکتورهای مهم و اصلی این انتخاب درست را تشخیص دهید. از این رو در اولین قدم باید نتیجه عملکرد یک قالیشویی را با معیارهای اصولی ارائه خدمات یک قالیشویی خوب و معتبر، مطابقت دهید.

از این جهت لازم است با اطلاع از نحوه صحیح عملکرد این مراکز، بین واقعیت و ادعا فرق بگذارید. به عنوان مثال با بررسی نظرات مثبت و منفی مشتریان قدی‌می‌متوجه شوید که عملکرد یک مرکز قالیشویی با ادعای ارزان ترین قالیشویی کاملا صحت دارد و یا فقط این قالیشویی غیر حرفه‌ای مهم‌ترین معیار انتخابی مشتری را هدف گرفته است؟! شاید در پس این ادعا این مرکز غیر اصولی از مشتری‌های قبلی خود در ازای ارائه خدماتی نه چندان با کیفیت، هزینه بسیار بالاتری به نسبت مراکز مشابه که خدمات قابل قبول‌تری را با این نرخ ارائه می‌کنند؛ مطالبه کرده است.

آیا وقتی یک قالیشویی به ظاهر معتبر، ادعا می‌کند برترین کیفیت را ارائه می‌دهد؛ عقلانی است به دنبال این ادعا بروید و در پایان، نتیجه کار رضایت شما را تامین نکند؟ پس مشتریان چه راهی برای بررسی صحت این شعارها دارند؟ از این رو تاکید می‌کنیم برای خلاصی از فریب ادعای قالیشویی‌های غیرمجاز و نامعتبر خصوصا در فضای مجازی با ادعای بهترین بودن صحت و سقم آن را از طریق مواردی مانند زیر بررسی کنید.
• ابتدا باید کد فعالیت از سوی اتحادیه را برای این مرکز بررسی کنید.
• نام آن مرکز در لیست مراکز قالیشویی مجاز اعلام شده از سوی اتحادیه قرار داشته باشد.
• سپس نظرات مشتریان قبلی که در صفحه وبسایت رسمی ‌‌و قانونی مخصوص آن مرکز قرار دارد و یا وبسایت رسمی ‌اتحادیه قالیشویان است را بخوانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *